آگهی» نقش کابل در دوربین مداربسته

در این مطلب قصد داریم تادر مورد یکی دیگر از مواردی که در دوربنی های مداربسته باید به ان توجه شود صحبت کنیم .کابل ها از جمله اجزای دوربین های مداربسته هستند که می توانند در برق رسانی یا انتقال تصاویر به ما کک کنند گونه ای ازاین کابل ها می توانند به طور همزمان ایفای نقش کنند یعنی هم برق دوربین را تامین کنند و هم تصاویر را انتقال دهند .در این مطلب ما به مقایسه دو نوع کابل می پردازیم ومعایب و حسن های انهارا مورد برسی قرار می دهیو در ادامه باما همراه باشید.

تمامی دستگاه های الکتریکی و الکترونیکی از خود انرژی الکترومغناطیس ساطع میکنند که به آن تابش RF نیز گفته میشود. متاسفانه این انرژی الکترومغناطیس ساطع شده از دستگاه ها میتواند بر روی دستگاه های مجاور اثر مخربی داشته باشد و در عملکرد آنها ایجاد اختلال کند. این اختلال ممکن است سبب از دست رفتن اطلاعات ، کاهش کیفیت تصویر در مانیتور و یا از کارافتادگی بخشی از عملکرد یک دستگاه و یا سیستم شود.

Electromagnetic Compatibility (EMC) به عملکرد یک تجهیز یا دستگاه بدون ایجاد اختلال بر عملکرد دستگاه های موجود در محیط اطراف آن میباشد.  برای مثال هر سیستمی که به جریان برق اصلی متناوب (AC) متصل باشد باید نسبت به نواسانات لحظه ای برق ایمنی داشته باشد که البته میزان و درجه این ایمنی به محل قرارگیری تجهیزات بستگی دارد.

EMC بر مبنای ۲ مفهوم کار میکند:

۱٫انتشار و یا Emission  : یک تجهیز چه میزان بر روی سایر تجهیزات اختلال ایجاد میکند.

۲٫ ایمنی و یا Immunity. یک تجهیز چقدر در برابر اختلال ایجاد شده از سایر تجهیزات مقاوم است.

هر دو مفاهیم Emission و Immunity فاکتورهایی هستند که باید هنگام انتخاب تجهیز مناسب در نظر گرفته شوند.

نصب دوربین مداربسته

کابل های شبکه شیلد دار و بدون شیلد :

اخیرا بحث پیرامون مزایا و معایب کابل های شبکه شیلد دار در محافل مختلف بالا گرفته است. علی رغم این که طراحی کابل های UTP و STP با یکدیگر کاملا متفاوت میباشد اما وظیفه هر دو کاملا مشابه میباشد که همانا برقراری ارتباطی پایدار بین دو تجهیز الکترونیکی است. کابل های STP دارای یک پوشش فلزی اضافی هستند که باعث کاهش اثر تداخل ایجاد شده توسط سایر تجهیزات موجود در محیط است. ضمنا این شیلد باعث کاهش Emission در هر نقطه ازمسیر کابل میشود. این شیلد مانند یک محافظ عمل میکند و جریانات القایی اضافی را از طریق سوییچ  و یا PoE Adaptor به زمین منتقل میکند. کابل های UTP نفوذ پذیری بیشتری دارند و و غالبا عملکرد آنها در صورت وجود اختلال الکترومغناطیسی کاهش پیدا میکند.

مطالب مرتبط:دوربین مداربسته

مطالب مرتبط:دوربین مداربسته داهوا

نقطه ضعف کابل های STP هزینه خرید و نصب بالاتر آنهاست. قیمت این کابل ها به دلیل پوشش فلزی اضافه در هر متر از کابل از کابل های UTP بیشتر است. این شیلد اضافه شده کابل را سنگین تر و سخت تر میکند که در نتیجه کار با آن دشوارتر است.

دو دسته بندی مهم در تجهیزات دیجیتال :

۱٫کلاس A  : تجهیزات دیجیتال منطبق با کلاس A را میتوان در محیط های اداری ، صنعتی و تجاری استفاده کرد. با توجه به این که این محصولات برای کار در محیط های تجاری در نظر گرفته شده اند Emission آنها بیشتر از تجهیزات موجود در کلاس B  است.

۲٫کلاس B  : تجهیزات دیجیتال منطبق با کلاس B را میتوان در محیط مسکونی استفاده کرد. با توجه به این که این محصولات برای کار در محیط های مسکونی در نظر گرفته شده اند Emission آنها کمتر از تجهیزات موجود در کلاس A  است.

در واقع ، FCC سازنده ها را ترغیب میکند تا تجهیزاتی منطبق بر کلاس B  تولید کنند حتی اگر تجهیزات تولیدی آنها در محیط های اداری-تجاری به کار برده میشود.

شایان ذکر است ، طبق قوانین FCC (بخش ۱۵ سرفصل B)   تمامی تست ها روی تشعشات RF صورت میگیرد. یک محصول منطبق بر کلاس A ، در مقایسه با محصول منطبق با کلاس B، سطح حساسیت پایین تری نسبت به امواج RF دارد زیرا در اماکن اداری-تجاری امواج RF در سطح بالاتری حضور دارند.

Class A ˃ Class B

Emission

Class A ˃ Class B

Immunity

 

Immunity:

Immunity اندازه گیری میزان تحمل یک تجهیز در برابر انرژی الکتریکی و اثر مغناطیسی ساطع شده و القا شده از تجهیزات موجود در اطراف آن است.

Immunity در واقع بالعکس Emission است. بنابراین تجهیزاتی که در محیط های بیرونی ، صنعتی و مشابه به کار میروند باید Immunity بالاتری نسبت به تجهیزاتی داشته باشند که در محیط های مسکونی کاربرد دارند.

مطالب مرتبط:دوربین مداربسته در اصفهان

مطالب مرتبط:دوربین مداربسته در تهران

کابل های شبکه شیلد دار یا  بدون شیلد ؟

توصیه میشود در محیط هایی با نیازمندی های ویژه برای مثال محیط های داخلی که کابل شبکه به موازات کابل برق اصلی قرار دارد و یا وقتی بارهای القایی بزرگی مثل موتور ها و کنتاکتورها در نزدیکی کابل شبکه یا دوربین قرار دارند، از کابل STP استفاده شود.

شایان ذکر است استفاده از کابل STP در مواردی که دوربین در محیط بیرونی نصب میشود و یا کابل شبکه به بیرون برده میشود ، اجباری است.

در اکثر محیط های داخلی میتوان از کابل های UTP استفاده کرد . این کابل ها هزینه کمتری دارند ، کار با آنها راحت تر و Termination(مرحله اتصال کابل شبکه به کانکتور RJ-45 و یا اتصال کابل شبکه به Patch-Panel ) ساده تر میباشد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • -